Експерти попереджають, що наступними на передаваня Росії можуть бути єпархії на Донбасі.
У редакції програми ТСН.Тиждень опинилися документи, які свідчать про те, що найвищі керівники Української православної церкви Московського патріархату юридично визнали Крим частиною Росії, передавши усе майно двох кримських єпархій на баланс Російської церкви.
Народні депутати вже приготували колективне звернення до керівництва держави і правоохоронних органів з цього приводу.
Ось уже рік Українська православна церква Московського патріархату не може визначитися, з ким вона - з Україною чи з російським начальством - патріархом Кирилом. Під час війни на Сході ми жодного разу не почули від нового предстоятеля УПЦ МП Онуфрія слів підтримки українскої армії, ні разу не почули слів про Росію як країну-агресора.
"Я не політик, я на це питання не можу вам відповісти", - виправдовується предстоятель УПЦ МП митрополит Онуфрій.
При цьому священики Української православної церкви Московського патріархату не гребували допомогати терористам на Сході. Російська православна церква, по суті, благословила війну на Донбасі, а її адепти давно вбивають українців під знаменами РПА - російської православної армії.
ВІДЕО Найвищі керівники УПЦ МП юридично визнали Крим частиною Росії
А трохи раніше Росія анексувала Крим. І на півострові лишилися майно і прихожани трьох єпархій Української церкви. Між УПЦ і РПЦ велика різниця, спільним є лише духовний центр - Московський патріархат. Юридично, економічно і організаційно - це дві абсолютно самостійні церки. Принаймні так здавалося усім, окрім керівництва Української православної церкви Московського патріархату, предстоятеля Онуфрія та керуючого справами Антонія. Обидва після смерті митрополита Володимира ведуть проросійську політику. Та ніхто не очікував, що вони несподівано віддадуть частину прав та майно двох єпархій УПЦ МП у Криму Російській церкві.
"Почався процес тихої передачі юридично кримських єпархій в лоно Російської церкви. Ми довго не могли повірити, що таке могло статися, аж поки не побачили скандальне рішення священного синоду Української православної церкви. Ще влітку і наприкінці 2014-го єпископи УПЦ МП фактично і юридично визнали Крим російським", - говорить провідний науковий співробітник відділення релігієзнавства Інституту філософії Олександр Саган.
Так, у червні, а потім у грудні 2014 року синод прийняв зміни до статутів двох із трьох кримських єпархій.
"Юридично і де-факто, судячи з тих змін, які внесені до статуту, і власне, там прямо написано, що розміщеним центром Сімферопольскої і Кримської єпархій є Республіка Крим, яка є суб'єктом Російської Федерації. Тим самим фактично визнана анексія Криму Російською Федерацією, що, на мій погляд, є державною зрадою. Фактично відбулася завуальована передача цих двох єпархій Російській церкві", - уточняє Саган.
Читайте також: На вибори нового митрополита УПЦ МП витратили 8 мільйонів доларів - джерела
Нові статуси вже зареєстровані в Федеральній податковій службі Росії. І найгловніше - згідно зі статутом, усе майно, що належить єпархіям і її канонічним підрозділам, є майном Російської православної церкви. Тобто, за рішенням синоду УПЦ МП на чолі з митрополитом Київським Онуфрієм, який на виборах предстоятеля був фаворитом Кирила, усе майно Феодосійської і Сімферопольскої єпархій оголошено власністю Російської церкви.
"Така передача повинна бути узгоджена церквою із державою, оскільки держава свого часу надавала дуже багато земельних ділянок у безоплатне користування для церковних парафій і монастирів", - наголошує Саган.
Тож, члени синоду і керівництво УПЦ МП стали фактично співучасниками незаконного захоплення державного майна на території Криму Росією. Окрім цього, члени синоду наділили величезними повноваженнями патріарха Кирила в управлінні кримськими єпархіями. Наприклад, усі примірники бланків, штампів та печаток затверджує не тільки митрополит Київський, а й особисто патріарх Кирило. Останній має право вето на рівні зі священним синодом Української церкви. Призначати керуючих кримськими єпархіями можна тільки з письмового благословення Кирила. І найцікавіше - усі фінанси кримські єпархії УПЦ МП відтепер перераховуватимуть Москві.
За такі дії керівництва Української православної церкви МП, каже юрист, настає кримінальна відповідальність. І не інакше, як зрадою державі, це не назвеш.
"За такі дії Кримінальним кодексом України передбачено як мінімум дві статті - це 111-та (державна зрада) і стаття 191-ша (незаконне заволодіння майном, використовуючи своє службове становище). Санкція статей передбачає до 15 років ув'язнення. Так, ці особи, які брали участь в отаких незаконних діяннях, можуть бути заґратованими", - уточняє юрист Іван Боднарук.
Управляючий справами УПЦ МП Владика Антоній - де-юре є другою людиною в церкві, а де-факто Московский патріарх Кирило впливає на всі процеси в Українській церкві не через предстоятеля Онуфрія, а саме через митрополита Антонія. Напевно, Антоній знав, коли пропонував членам синоду підписувати змінені статути, що там.
За даними ТСН, саме керуючий справами УПЦ МП Антоній, який дуже наближений до патріарха Кирила, із благословіння останнього провернув авантюру з перереєстрацією статутів і фактичною передачею кримських єпархій Росії. Саме Антоній переконав предстоятеля церкви Онуфрія зрадити свою державу.
Читайте також: Путін побажав Онуфрію успіхів у служінні "на благо повноти РПЦ"
"Основні виконавці митрополит Антоній і Онуфрій були в курсі цих усіх справ. Онуфрій і Антоній на сьогодні не є самостійними гравцями у цьому питанні. Держава Україна повинна зробити висновки з цього скандалу, яка склалася в Криму, тому що наступними будуть Донецька і Луганська області - завтра подібні речі відбуватимуться і там", - переконаний провідний науковий співробітник відділення релігієзнавства Інституту філософії Олександр Саган.
Зараз керівництво держави має звернути увагу на несамостійність Антонія та Онуфрія в керівництві Української православної церкви. Усі забаганки патріарха Кирила останні виконують усупереч інтересам держави. І не хочеться, щоб завтра або післязавтра ми знов лише констатували чергову зраду мільйонів вірників і України.
Тим часом бойовики на Луганщині розтрощили вісім православних церков. Про це повідомив голова Луганської облдержадміністрації Геннадій Москаль. Це, за його словами, наочне підтвердження того, за який "православный мир" воюють росіяни та їхні найманці на Донбасі.
Кореспондент ТСН Сергій Гальченко
ТСН. Тиждень 8 березня 2015, 20:54