Ми визначили індикатори успішності реформи децентралізації, один з головних – це кількість створених громад. Тут лідерські позиції займають Житомирська, Дніпропетровська, Тернопільська, Вінницька й Полтавська області. Аутсайдери – Закарпатська область. Є проблема із Київщиною. Про це в інтерв’ю інтернет-виданню «Апостроф» повідомив Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України Геннадій Зубко.
За його словами, щодо ситуації із децентралізацією на Донбасі, то вона також відбувається досить активно. Іде процес переговорів між громадами щодо шляхів об’єднання. На Донбасі специфіка пов’язана з промисловими центрами. У цих областях лише 20% сільського населення, тоді як в центральних регіонах його 30-40%, а на заході — 50-60%. Закон, який дасть «зелене світло» обласним містам, вважаємо, в першу чергу, вплине на схід України, а саме на Харківську, Донецьку, Луганську і Запорізьку області.
«Процес децентралізації має завершитись за планом в 2020 році. Ми визначили, що цей процес є добровільним. Потрібна воля, аби мешканці між собою домовилися і прийняли рішення об’єднатися. Ведеться суттєва робота, у нас відкрито разом з Європейським Союзом, програмою «U-LEAD» 25 регіональних офісів. Працює проект підтримки реформи спільний із США і європейцями. Ми залучили велику спільноту людей, яка займається роботою з імплементації громад. Громада, як дитя – повинна сама народитись у природний термін. Ми створюємо необхідні умови, аби процес став неминучим», — розповів Геннадій Зубко.
Віце-прем’єр наголосив — потрібно показати, як це робиться, щоб перші, хто взяв на себе відповідальність, продемонстрував іншим, як впроваджувати проекти. «Окрім того, маємо відновити історичну пам’ять громад, які колись були разом і яких поділили за радянської влади та системи управління. Важливо дати максимально інструментів для об’єднання, прийняти закони, які пришвидшать процес об’єднання, дадуть додаткову мотивацію до об’єднання, дозволять залучати міста обласного значення, а також передати земельні ресурси — інструмент для залучення інвестицій, планування територій тощо. Таких першочергових законопроектів 17. Прийняття законодавчого маршруту децентралізації прискорить процес», — зазначив Зубко.
Він переконаний, що громади мають контролювати місцеву владу: «Коли громада знає, що місцеве самоврядування отримує певну кількість коштів, то прагне побачити реальні дороги, проекти, нові об’єкти. Менше корупції буде, якщо громада контролюватиме владу. До парламенту вже направлений проект закону «Про статут територіальної громади», який дозволить чітко визначити питання, які повинні вирішувати місцеве самоврядування і де можуть приймати участь громадяни або громадські організації. Це – також питання контролю і так би мовити субсидіарності влади. Жодного іншого механізму, ніж наближення влади до людини немає».
Немає коментарів:
Дописати коментар